ELXY160ELL271MJC5S
5S-ELXY160ELL271MJC5S
ELXY160ELL271MJC5S
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
| Series: | LXY |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 312.5mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 625mA @ 100kHz |
| Impedance: | 120 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551 (14.00mm) |