ELXV350ELL560MFB5D
5S-ELXV350ELL560MFB5D
ELXV350ELL560MFB5D
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LXV |
| Capacitance: | 56??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 102mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 255mA @ 100kHz |
| Impedance: | 380 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.098 (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |