EKZN250ELL122MJ25S
5S-EKZN250ELL122MJ25S
EKZN250ELL122MJ25S
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KZN |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.74A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.9A @ 100kHz |
| Impedance: | 26 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043 (26.50mm) |