EKZE6R3ELL332MK20S
5S-EKZE6R3ELL332MK20S
EKZE6R3ELL332MK20S
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
| Series: | KZE |
| Capacitance: | 3300??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 6.3V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.77A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.36A @ 100kHz |
| Impedance: | 21 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787 (20.00mm) |