EKZE500ELL102ML25S
5S-EKZE500ELL102ML25S
EKZE500ELL102ML25S
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
| Series: | KZE |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.806A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.01A @ 100kHz |
| Impedance: | 21 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984 (25.00mm) |