EKZE100ELL472MK35S
5S-EKZE100ELL472MK35S
EKZE100ELL472MK35S
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
| Series: | KZE |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.89A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.4A @ 100kHz |
| Impedance: | 15 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378 (35.00mm) |