EKYB800ELL561MM20S
5S-EKYB800ELL561MM20S
EKYB800ELL561MM20S
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL
| Series: | KYB |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 80V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.05A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.1A @ 100kHz |
| Impedance: | 32 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |