EKYB800ELL271MK20S
5S-EKYB800ELL271MK20S
EKYB800ELL271MK20S
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KYB |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 80V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 715mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.43A @ 100kHz |
| Impedance: | 48 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |