EKYB160ELL152MJ20S
5S-EKYB160ELL152MJ20S
EKYB160ELL152MJ20S
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
| Series: | KYB |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 990mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.65A @ 100kHz |
| Impedance: | 37 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |