EKYB101ELL560MJC5S
5S-EKYB101ELL560MJC5S
EKYB101ELL560MJC5S
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
| Series: | KYB |
| Capacitance: | 56??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 249.6mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 624mA @ 100kHz |
| Impedance: | 140 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551 (14.00mm) |