EKYB101ELL102MM40S
5S-EKYB101ELL102MM40S
EKYB101ELL102MM40S
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
| Series: | KYB |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.106A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.51A @ 100kHz |
| Impedance: | 17 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.634 (41.50mm) |