EKY-630ELL471MK30S
5S-EKY-630ELL471MK30S
EKY-630ELL471MK30S
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KY |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.15A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.3A @ 100kHz |
| Impedance: | 28 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.240 (31.50mm) |