EKXJ401ELL390MU20S
5S-EKXJ401ELL390MU20S
EKXJ401ELL390MU20S
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
| Series: | KXJ |
| Capacitance: | 39??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 385mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 962.5mA @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.571 Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |