EKXJ161ELL471MMN3S
5S-EKXJ161ELL471MMN3S
EKXJ161ELL471MMN3S
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
| Series: | KXJ |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.66A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.735A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.299 (33.00mm) |