EKXJ161ELL221MM20S
5S-EKXJ161ELL221MM20S
EKXJ161ELL221MM20S
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KXJ |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 990mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.2275A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |