EKMH500VSN682MR40T
5S-EKMH500VSN682MR40T
EKMH500VSN682MR40T
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KMH |
| Capacitance: | 6800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 49 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.3A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.564A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575 (40.00mm) |