EKMG500ETD221MJC5S
5S-EKMG500ETD221MJC5S
EKMG500ETD221MJC5S
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | KMG |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 300mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 450mA @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551 (14.00mm) |