EGXL500ELL221MJ20S
5S-EGXL500ELL221MJ20S
EGXL500ELL221MJ20S
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | GXL |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 485mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 970mA @ 100kHz |
| Impedance: | 190 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846 (21.50mm) |