EGXF500ELL241MJ16S
5S-EGXF500ELL241MJ16S
EGXF500ELL241MJ16S
CAP MINI ALUM ELECTRO
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Automotive |
| Capacitance: | GXF |
| Tolerance: | Active |
| Voltage - Rated: | 240??????F |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ??????20% |
| Lifetime @ Temp.: | 50V |
| Operating Temperature: | 160 mohm @ 100kHz |
| Polarization: | 3000 Hrs @ 125??????C |
| Applications: | -40??????C ~ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | Polar |
| Ripple Current - High Frequency | Automotive |
| Impedance: | 432mA @ 120Hz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.197 (5.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Mounting Type: | 0.689 (17.50mm) |