EFL-500ELL1R0MD05D
5S-EFL-500ELL1R0MD05D
EFL-500ELL1R0MD05D
CAP ALUM 1UF 20% 50V THRU HOLE
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | FL |
| Capacitance: | 1??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.6mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 18mA @ 100kHz |
| Impedance: | 19 Ohm |
| Lead Spacing: | 0.059 (1.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.157 Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236 (6.00mm) |