Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsPanasonic Electronic Components EEU-FR1H561B
EEU-FR1H561B
5S-EEU-FR1H561B
EEU-FR1H561B
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:FR
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.995A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.66A @ 100kHz
Impedance:18 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.492 Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)