Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsPanasonic Electronic Components EEU-FR1E561LB
EEU-FR1E561LB
5S-EEU-FR1E561LB
EEU-FR1E561LB
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:FR
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.17A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.56A @ 100kHz
Impedance:30 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866 (22.00mm)