Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsPanasonic Electronic Components EET-UQ2G561EA
EET-UQ2G561EA
5S-EET-UQ2G561EA
EET-UQ2G561EA
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):355 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:2.69A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.766A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.378 (35.00mm)