Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsPanasonic Electronic Components ECA-1EHG101I
ECA-1EHG101I
5S-ECA-1EHG101I
ECA-1EHG101I
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:NHG
Capacitance:100??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:130mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency195mA @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.480 (12.20mm)