DCMC102T450BB2B
5S-DCMC102T450BB2B
DCMC102T450BB2B
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | DCMC |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.5 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 450V |
| Lifetime @ Temp.: | 137 mOhm @ 120Hz |
| Operating Temperature: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Polarization: | -40??????C ~ 85??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | 4.3A @ 120Hz |
| Impedance: | 5.762A @ 10kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.875 (22.22mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.000 Dia (50.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 3.125 (79.38mm) |