Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CGS432U050R4C
CGS432U050R4C
5S-CGS432U050R4C
CGS432U050R4C
CAP ALUM 4300UF 50V SCREW
Product Description
Packaging:Bulk
Series:CGS
Capacitance:4300??????F
Tolerance:-0.1
Voltage - Rated:0.75
ESR (Equivalent Series Resistance):50V
Lifetime @ Temp.:22 mOhm @ 120Hz
Operating Temperature:2000 Hrs @ 85??????C
Polarization:-40??????C ~ 85??????C
Applications:Polar
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current - High Frequency7.6A @ 120Hz
Impedance:9.88A @ 10kHz
Lead Spacing:-
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):1.375 Dia (34.93mm)
Surface Mount Land Size4.125 (104.78mm)