CGS333U075X4C
5S-CGS333U075X4C
CGS333U075X4C
CAP ALUM 33000UF 75V SCREW
| Series: | CGS |
| Capacitance: | 33000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.75 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 75V |
| Lifetime @ Temp.: | 19 mOhm @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 12.7A @ 120Hz |
| Impedance: | 16.51A @ 10kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | 3.000 Dia (76.20mm) |
| Surface Mount Land Size | 4.125 (104.78mm) |