Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CGS313U050W4C
CGS313U050W4C
5S-CGS313U050W4C
CGS313U050W4C
CAP ALUM 31000UF 50V SCREW
Product Description
Packaging:Bulk
Series:CGS
Capacitance:31000??????F
Tolerance:-0.1
Voltage - Rated:0.75
ESR (Equivalent Series Resistance):50V
Lifetime @ Temp.:28 mOhm @ 120Hz
Operating Temperature:2000 Hrs @ 85??????C
Polarization:-40??????C ~ 85??????C
Applications:Polar
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current - High Frequency9.6A @ 120Hz
Impedance:12.48A @ 10kHz
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.125 (28.58mm)
Height - Seated (Max):2.500 Dia (63.50mm)
Surface Mount Land Size4.125 (104.78mm)