CGS153U050V4C
5S-CGS153U050V4C
CGS153U050V4C
CAP ALUM 15000UF 50V SCREW
| Series: | CGS |
| Capacitance: | 15000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.75 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50V |
| Lifetime @ Temp.: | 19 mOhm @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 10A @ 120Hz |
| Impedance: | 13A @ 10kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.875 (22.22mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.000 Dia (50.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 4.125 (104.78mm) |