B43750A4398M003
5S-B43750A4398M003
B43750A4398M003
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43750 |
| Capacitance: | 3900??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 13 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 20A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 9 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.248 (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028 Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.661 (143.80mm) |