B43740A4109M000
5S-B43740A4109M000
B43740A4109M000
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43740 |
| Capacitance: | 10000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 11 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 21.2A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 13 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.248 (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028 Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.547 (191.70mm) |