B43642A9567M000
5S-B43642A9567M000
B43642A9567M000
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43642 |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 180 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.31A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 270 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850 (47.00mm) |