B43640A2158M000
5S-B43640A2158M000
B43640A2158M000
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43640 |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 65 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 95 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244 (57.00mm) |