B43630E2277M000
5S-B43630E2277M000
B43630E2277M000
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43630 |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 310 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.41A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 450 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.062 (27.00mm) |