B43584E2478M000
5S-B43584E2478M000
B43584E2478M000
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
| Series: | B43584 |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 29 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 10.1A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 35 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.874 (22.20mm) |
| Size / Dimension: | 2.032 Dia (51.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.201 (106.70mm) |