B43584B6188M000
5S-B43584B6188M000
B43584B6188M000
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43584 |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 59 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 7.9A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 71 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.122 (28.50mm) |
| Size / Dimension: | 2.532 Dia (64.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.201 (106.70mm) |