B43584A4158M000
5S-B43584A4158M000
B43584A4158M000
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43584 |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 93 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 6.5A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 93 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.874 (22.20mm) |
| Size / Dimension: | 2.032 Dia (51.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.161 (105.70mm) |