B43564A2688M000
5S-B43564A2688M000
B43564A2688M000
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
| Series: | B43564 |
| Capacitance: | 6800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 29 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 14.5A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 23 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.248 (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028 Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.161 (105.70mm) |