B43544B9397M000
5S-B43544B9397M000
B43544B9397M000
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP-IN
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43544 |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 150 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.12A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 220 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |