B43540A9567M000
5S-B43540A9567M000
B43540A9567M000
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43540 |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 110 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.58A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 130 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |