B43521A9108M000
5S-B43521A9108M000
B43521A9108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 400V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43521 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 90 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5.1A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 110 mOhm |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.913 (74.00mm) |