B43520A5158M000
5S-B43520A5158M000
B43520A5158M000
CAP ALUM 1500UF 20% 450V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43520 |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 75 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 7.16A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 100 mOhm |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.094 (104.00mm) |