B43510B9158M000
5S-B43510B9158M000
B43510B9158M000
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43510 |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 45 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 6.53A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 55 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.984 (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228 (82.00mm) |