B43510B9108M000
5S-B43510B9108M000
B43510B9108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43510 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 65 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.77A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 80 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.984 (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |