B43508E2228M000
5S-B43508E2228M000
B43508E2228M000
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
| Series: | B43508 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 55 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.12A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 75 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244 (57.00mm) |