B43508A2108M000
5S-B43508A2108M000
B43508A2108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43508 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 120 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.16A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 160 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850 (47.00mm) |