B43501C2477M000
5S-B43501C2477M000
B43501C2477M000
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
| Series: | B43501 |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 210 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.96A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 280 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |