B43305A9108M000
5S-B43305A9108M000
B43305A9108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
| Series: | B43305 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 140 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.38A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 190 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969 (50.00mm) |