B43252B1277M
5S-B43252B1277M
B43252B1277M
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B43252 |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 930mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.442A @ 20kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000 Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |