B41896C7277M000
5S-B41896C7277M000
B41896C7277M000
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 561 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3500 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 1.205A @ 100kHz |
| Impedance: | 62 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |